Udar mózgu uznaje się za jeden z najbardziej poważnych problemów medycznych współczesnych czasów. Kiedyś dotyczył wyłącznie ludzi starszych, obecnie coraz częściej pojawia się u młodszych osób. Sprawdźmy, jakie są sygnały nadchodzącego udaru i jak ich nie przegapić.

Wczesne oznaki udaru – nigdy ich nie lekceważ!

Czasami zdarza się, że pewne niepozorne objawy zrzucamy na karb przemęczenia lub przepracowania. Nawet sobie nie zdajemy sprawy z faktu, że są to pierwsze objawy udaru! Co więcej, możemy przejść tak zwany mały udar i o tym nie wiedzieć.

Mały udar mózgu, czyli przemijające niedokrwienie mózgu, w wielu przypadkach zwiastuje rozległy udar niedokrwienny. Jest to swego rodzaju sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm informujący o tym, że dzieje się coś naprawdę niedobrego.

Nigdy nie należy bagatelizować tych pierwszych symptomów. Jak pokazują badania naukowe, niemal u 10% pacjentów, u których pojawiły się objawy małego udaru, w ciągu miesiąca dochodzi do rozległego udaru. U kolejnych 20% udar mózgu występuje w ciągu roku.

Jakie są wczesne oznaki udaru mózgu?

Z małym udarem mamy do czynienia, kiedy symptomy udaru są krótkotrwałe i przemijające. Średnio będą trwać od 15 minut do godziny, po czym całkowicie ustępują. Właśnie dlatego tak łatwo je zignorować i uznać za przejaw przemęczenia.

Najczęściej będzie to niedowład objawiający się nagłym osłabieniem oraz zaburzeniem ruchu i czucia w kończynach (głównie rąk). Z reguły problem dotyczy jednej strony. Często też wystąpi charakterystyczne wykrzywienie twarzy, które może się kojarzyć z grymasem. Jeden z kącików ust jest wtedy lekko opuszczony. Osoby doświadczające przemijającego niedokrwienia mózgu mogą mieć również kłopoty z wyraźnym mówieniem. Ponadto pojawiają się zawroty głowy, które niekiedy prowadzą do utraty równowagi, a także zaburzenia widzenia.

Chociaż te symptomy udaru wydają się poważne, to jednak ich krótkotrwały charakter sprawia, że rzadko kto decyduje się na zgłoszenie do lekarza. Jest to bardzo poważny błąd, który może mieć tragiczne konsekwencje. Takie wczesne sygnały nadchodzącego udaru mózgu powinny nas zmobilizować do zatroszczenia się o swój organizm. Kluczowa jest profilaktyka, a przede wszystkim zdrowy styl życia z jak największą ilością ruchu, odpowiednią dietą i unikaniem używek. Jednocześnie warto systematycznie się badać pod kątem nadciśnienia, cukrzycy i miażdżycy – te schorzenia w dużym stopniu podnoszą ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Objawy udaru niedokrwiennego

Udar niedokrwienny zazwyczaj zostaje poprzedzony bólem i zawrotami głowy. Jednocześnie pojawiają się trudności w mówieniu, niedowład rąk albo nóg, a także tak zwana przeczulica – nadwrażliwość na dotyk. W przypadku zakrzepu niepokojące objawy udaru będą stopniowo narastać, czasami może to trwać nawet kilka dni. Z kolei przy udarze niedokrwiennym wywołanym przez zator chory niekiedy nie ma żadnych wstępnych symptomów albo są one wyjątkowo delikatne i łatwe do przeoczenia. Udar niedokrwienny rzadko powoduje utratę przytomności.

Objawy udaru krwotocznego

Udar krwotoczny ma zazwyczaj niezwykle gwałtowny charakter. Zostaje poprzedzony wyjątkowo silnym bólem głowy, wymiotami oraz drgawkami. Występują znaczne zaburzenia świadomości i problemy z oddychaniem. Większość osób traci też przytomność. Czasami dochodzi do zatrzymania krążenia.

Niepokojące objawy udaru – zrób prosty test

W miarę łatwo upewnić się, czy mamy do czynienia z udarem. Wystarczy przeprowadzić krótki test. Natychmiast należy wezwać pogotowie, kiedy nie można podnieść obu rąk nad głowę, przy uśmiechu podnosi się tylko jedna część ust i nie ma szans na wyraźne powiedzenie krótkiego i łatwego zdania.

W przypadku udaru mózgu istotny jest czas. Im szybciej nadejdzie pomoc, tym większe szanse na przeżycie i pełne odzyskanie funkcji motorycznych. Warto pamiętać, że rozległy udar często kończy się szybką śmiercią i dlatego tak ważna jest błyskawiczna reakcja, aby można było podjąć natychmiastowe leczenie udaru.