Ryzyko nowotworu czy zawału serca jest duże, ale warto sobie uświadomić, że trzecią przyczyną umieralności w naszym kraju okazuje się udar mózgu. Ci, którym udaje się przeżyć mają natomiast duże problemy w dojściu do pełnej sprawności. W tym przypadku szczególnej mocy nabiera powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdźmy więc, co sprzyja udarowi mózgu i w jaki sposób zminimalizować możliwość jego wystąpienia.

 

Zagrożenie udarem mózgu

 

Szanse uniknięcia udaru raczej ciężko ocenić i to nawet wtedy, kiedy dokładnie pozna się przyczyny udaru mózgu. Jednak dużo łatwiej oszacować poziom zagrożenia na podstawie konkretnego stylu życia. Ogromne znaczenie ma również systematyczna kontrola stanu zdrowia oraz podejmowanie działań profilaktycznych.

Jeżeli przyjrzy się statystykom medycznym, to wynika z nich, że większość przypadków udaru mózgu ma swoje źródło w zaniedbaniach związanych z wysokim ciśnieniem tętniczym. W zasadzie nadciśnienie można uznać za główny czynnik ryzyka, ponieważ stale utrzymujące się ciśnienie na poziomie powyżej 140/90 mm Hg oznacza aż sześciokrotnie większe zagrożenie wystąpienia udaru mózgu.

Warto jednocześnie pamiętać, że najbardziej ryzykują osoby z nadciśnieniem, które jednocześnie nałogowo palą papierosy – prawdopodobieństwo udaru mózgu u palacza z nadciśnieniem jest 5 razy wyższe w porównaniu do palaczy bez nadciśnienia oraz aż 20 razy wyższe w stosunku do osób niepalących i z prawidłowym poziomem ciśnienia. Różnica jest naprawdę duża i na pewno nie warto pocieszać się, że to jedynie statystyka. Palenie papierosów nie tylko podnosi ryzyko udaru mózgu, ale również obniża wiek jego pojawienia się. Problem wynika z negatywnego wpływu papierosów na organizm człowieka. Systematyczne palenie powoduje zwiększenie krzepliwości krwi. Jednocześnie obkurczają się naczynia krwionośne i dochodzi do uszkodzenia ich ścianek.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również osoby chorujące na cukrzycę i narzekające na schorzenia serca.

 

Podstawowe przyczyny udaru mózgu

 

Choroba może oczywiście przytrafić się każdemu, ale niektóre zachowania, predyspozycje oraz stany chorobowe znacznie podnoszą poziom ryzyka. Zobaczmy, co sprzyja udarowi mózgu.

 

  • Zaawansowany wiek

Kiedyś nawet uważano, że udar mózgu dotyczy wyłączne osób w podeszłym wieku, ale niestety ta granica wiekowa mocno się obniżyła. Coraz częściej udar mózgu dotyka ludzi młodych, którzy jeszcze nie ukończyli 40. roku życia.

  • Predyspozycje genetyczne

Uważać powinni ci, u których w rodzinie występowały już udary. Rozsądne będzie regularne badanie ciśnienia tętniczego oraz poziomu trójglicerydów.

  • Nadciśnienie tętnicze

Bardzo niebezpieczne są zwłaszcza nagłe skoki ciśnienia, ale również nieustannie podwyższony jego poziom.

  • Kardiomiopatia lub zaburzenia rytmu serca

W grupie szczególnie zagrożonej udarem mózgu są też osoby mające problemy z prawidłową pracą serca, w tym ze źle funkcjonującymi zastawkami.

  • Problemy z krwią i naczyniami krwionośnymi

Ryzyko wzrasta przy zwiększonej krzepliwości krwi. Równie niebezpieczna jest podwyższona jej lepkość, która zdarza się np. przy odwodnieniu organizmu. Udar mózgu może też pojawić się przy tętniakach tętnic mózgowych oraz zapaleniu naczyń krwionośnych, kiedy skrzep oderwany z żylaka zaczopuje naczynia mózgowe.

  • Cukrzyca i podwyższony poziom trójglicerydów we krwi
  • Nałogi – palenie papierosów i nadużywanie alkoholu

Warto pamiętać, że małe ilości alkoholu nawet zmniejszają ryzyko chorób krążenia, jednak więcej niż 3 jednostki dziennie działają już negatywnie na organizm. Jedna jednostka to lampka wina czy kieliszek wódki, ale już duży kufel piwa 0,5 l oznacza 2 jednostki.

  • Nadużywanie niektórych leków

Coraz częściej słychać o przypadkach udaru mózgu u osób ostro ćwiczących na siłowni nad poprawą swojej sylwetki, a może to wynikać ze stosowania dużych ilości sterydów i anabolików. Oczywiście udarom sprzyjają również tak modne w ostatnim czasie dopalacze, a także kokaina czy amfetamina. Ostrożność powinny też zachować panie przy zażywaniu doustnych środków antykoncepcyjnych, szczególnie gdy jednocześnie cierpią z powodu uporczywych migren.

  • Siedzący tryb życia

Ruch jest jednym z najważniejszych czynników profilaktycznych i to nie tylko w przypadku udaru mózgu. Codzienna dawka aktywności fizycznej mobilizuje komórki układu immunologicznego i sprawia, że cały organizm lepiej funkcjonuje. Łatwiej także utrzymać odpowiednią wagę ciała, co również jest wyjątkowo ważne z punktu widzenia zapobiegania udarowi mózgu.