Udar mózgu to poważny problem społeczny. O skali zjawiska świadczą ostatnie dane, że już co 6 sekund umiera ktoś na świecie właśnie z tego powodu. W Polsce w ciągu roku ponad 80 tys. ludzi trafia do szpitala ze zdiagnozowanym udarem. Opieka nad ofiarami udarów pochłania też mnóstwo pieniędzy, tym bardziej że proces dochodzenia do pełnej sprawności po incydencie udarowym do łatwych i krótkich nie należy. Trzeba ciągle przypominać o tym zagrożeniu, więc przyjrzyjmy się faktom i mitom na temat udaru.

 

Można zminimalizować ryzyko udaru mózgu – FAKT

 

Czynniki ryzyka udaru mózgu mogą być niemodyfikowalne i modyfikowalne. Te pierwsze są całkowicie niezależne od nas i nic z nimi zrobić nie możemy. Chodzi tutaj o wiek, płeć, czynniki genetyczne, a nawet rasę. Jednak w przypadku modyfikowalnych wiele zależy od stylu życia konkretnej osoby. W tym aspekcie mamy do czynienia z dwoma typami czynników. Pierwszy z nich stanowią złe nawyki jak:

  • palenie papierosów
  • nadużywanie alkoholu
  • dieta bogata w tłuszcze, czerwone mięso, sól i cukier
  • brak ruchu
  • życie w stresie

 

W zasadzie te elementy przyczyniają się do pojawienia się drugiego typu czynników modyfikowalnych, czyli chorób sprzyjających. Możemy tu wyróżnić problemy z nadciśnieniem, cukrzycę, arytmię serca (zwłaszcza migotanie przedsionków), zaburzenia gospodarki lipidowej, choroby naczyniowe. One już w bezpośredni sposób zwiększają ryzyko udaru mózgu. Dlatego wiele zależy od nas i naszego stylu życia, ponieważ to czynniki modyfikowalne odpowiadają za 90% ryzyka. 

Warto więc przyjrzeć się swoim nawykom jedzeniowym i docenić zalety kuchni śródziemnomorskiej. Konieczny jest codzienny ruch – minimum pół godziny dziennie np. jazdy na rowerze, szybkiego marszu czy innego rodzaju umiarkowanej aktywności. Oczywiście stosowanie używek to już kwestia decyzji o porzuceniu nałogów.

 

Wyłącznie lekarz potrafi rozpoznać udar mózgu – MIT

 

Można od razu dodać, że wyjątkowo niebezpieczny mit. Udar mózgu ma zazwyczaj tak charakterystyczne objawy, że w zasadzie każdy jest w stanie rozpoznać, czy do niego doszło. Naszą uwagę powinna zwrócić bełkotliwa mowa, opadający kącik ust czy problem z uniesieniem rąk. Niepokojącym sygnałem udaru krwotocznego bywa też nagły i bardzo silny ból głowy. 

Jeżeli dostrzegamy te objawy u siebie lub u innych, to musimy reagować błyskawicznie. Dzięki szybkiej reakcji możemy nie tylko uratować życie, ale nawet zmniejszyć skalę uszkodzenia mózgu, co pomaga w skuteczniejszej rehabilitacji. Pamiętajmy, że w tym przypadku naprawdę liczy się każda minuta. Efektywne leczenie trzeba rozpocząć w ciągu maksymalnie 4,5 godziny od pojawienia się pierwszych symptomów.

 

Konsekwencje udaru mózgu mogą być nieodwracalne – FAKT

 

Niestety jest to prawdą, a wszystko zależy od czasu, w którym osoba z objawami udaru trafi na stosowny oddział szpitalny oraz od stopnia rozległości udaru. Z drugiej strony nie możemy powiedzieć, że zmiany zawsze są całkowicie nieodwracalne. Pojawiające się zaburzenia równowagi, problemy z mową, określone deficyty sfery poznawczej czy ograniczenia ruchowe mogą mieć bardzo różny poziom nasilenia. 

Dlatego tak ważna okazuje się odpowiednio przeprowadzona rehabilitacja pod opieką fizjoterapeuty i neuropsychologa. Zalecenia powinny zostać dopasowane do potrzeb konkretnego pacjenta. Systematycznie prowadzona terapia i mająca określony stopień intensywności umożliwia usprawnić wiele elementów jak koncentrację uwagi, funkcje językowe, pamięć czy ruch. Polecamy też przyjmowanie preparatu NeuroAiD™, który w dużym stopniu zwiększa szanse na powrót do sprawności fizycznej i intelektualnej. Potwierdzają to badania.

 

Udar mózgu pojawia się tylko raz w życiu – MIT

 

Ryzyko nawrotu udaru istnieje. Lekarze oceniają, że kolejny incydent udarowy może wystąpić w pierwszym roku po udarze i to ryzyko wynosi 10%. W następnych latach ryzyko jest nieco niższe, ponieważ 5%. Teoretycznie wydaje się, że nie są to wysokie wartości, ale jednak lepiej nie znaleźć się wśród tych 10%, tym bardziej że powtórny udar najczęściej ma tragiczne zakończenie. 

Właśnie dlatego mówi się nie tylko o pierwotnej profilaktyce udaru mózgu, ale i wtórnej. O ile ta pierwsza ma na celu zapobieganie udarowi, to ta druga dotyczy działań podejmowanych po wystąpieniu pierwszego udaru. W ramach profilaktyki wtórnej należy systematycznie kontrolować poziom ciśnienia krwi, cholesterolu i cukru, a także przyjmować lekarstwa przepisane przez lekarza. Jednocześnie ważne jest przestrzeganie zasad zdrowej diety oraz aktywność fizyczna w takim zakresie, na ile pozwala stan zdrowia.

 

Udar mózgu dotyczy tylko ludzi starszych – MIT

 

Faktem jest, że wiek stanowi jeden z niemodyfikowalnych czynników ryzyka udaru. Podkreślamy jednak – tylko jeden, a przecież tych elementów zagrożenia jest znacznie więcej. Owszem, im człowiek starszy, tym skala zagrożenia większa. 

Niestety, ale udar zdarza się także ludziom młodym. Dlatego nie można bagatelizować tego ryzyka. Istotna jest zatem wiedza na temat przyczyn udaru mózgu. Jednocześnie warto postawić na zdrowy styl życia – to szansa na zapobieganie nie tylko udarowi, ale i wielu innym poważnym schorzeniom cywilizacyjnym. Dużo zależy oczywiście od czynników genetycznych, ale i tego, jak żyje. Więcej przypadków udaru mózgu u młodych ludzi wynika głównie z braku prawidłowej diety i aktywności fizycznej. Te aspekty przyczyniają się do rozwoju nadciśnienia tętniczego i cukrzycy, a to już poważny krok w stronę udaru. Nawet co dziesiąta osoba z udarem nie ma więcej niż 45 lat. Warto też pamiętać, że udar mózgu może się pojawić nawet u kobiet w ciąży, co często ma związek z podwyższonym ciśnieniem krwi. Uważać też powinny osoby zażywające preparaty hormonalne.

 

Badanie tętna pozwala wcześnie zdiagnozować migotanie przedsionków – FAKT

 

Migotanie przedsionków to oprócz nadciśnienia podstawowy czynnik zwiększający ryzyko udaru. Dlatego warto nie tylko regularnie badać swoje ciśnienie, ale zwrócić też uwagę na pracę serca. Okazuje się, że możemy samodzielnie wykonać pomiar tętna. Wystarczy zbadać swój puls na tętnicy szyjnej lub na nadgarstku. Prawidłowy puls wynosi około 70 uderzeń na minutę. 

Jeżeli tylko wyczujemy nieregularną pracę serca z powodu niemiarowo pojawiających się uderzeń, to lepiej nie czekać z wizytą u lekarza, aby przeprowadzić szczegółowe badania. Diagnozę można postawić na podstawie badania elektrokardiograficznego. Czasami jednak to nie wystarczy. Tak się dzieje, kiedy napady są na tyle krótkie, że trudno je uchwycić. W związku z tym podstawą staje się badanie z wykorzystaniem holtera, czyli 24-godzinne badanie EKG.

 

Udar mózgu nie jest tym samym co udar słoneczny – FAKT

 

Mimo podobieństwa w nazewnictwie, to nie mamy do czynienia z tym samym. Udar mózgu jest przecież wyjątkowo poważną chorobą neurologiczną, która stanowi duże zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i dla życia człowieka. Natomiast udar słoneczny pojawia się w wyniku przegrzania organizmu podczas długotrwałego przebywania na słońcu.

 

Pamiętajmy, żeby nie bagatelizować zagrożenia oraz nie ulegać pewnym stereotypom. Udar mózgu zdarza się zbyt często i to u coraz młodszych ludzi. Warto sobie uświadomić skalę problemu.