Udar mózgu przestał być problemem jedynie osób starszych. Owszem, wiek jest jednym z czynników wpływających na zwiększone ryzyko zachorowania, jednak coraz częściej udar zdarza się wśród 30- i 40-latków. Wynika to przede wszystkim z niezdrowych nawyków i złego trybu życia. Dlatego już od najmłodszych lat należy zadbać o swoje naczynia krwionośne, aby zminimalizować zagrożenie pojawiania się udaru mózgu, a przy okazji ochronić swoje serce przez zawałem. Sprawdźmy, co nam pomoże w profilaktyce udaru mózgu.

 

Regularnie badaj się

Udar mózgu nie pojawia się bez przyczyny. Na pewno wyjątkowo ostrożne muszą być osoby, które mają wśród członków najbliższej rodziny udarowców. Jednak systematyczne badania powinny stanowić dobry nawyk każdego dorosłego człowieka. Czasami wystarczą podstawowe badania laboratoryjne, aby zauważyć pewne niepokojące symptomy. Zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć ma swoje uzasadnienie, a w przypadku udaru mózgu szczególnie. Terapia pacjentów po udarze zawsze trwa długo i niestety niekoniecznie kończy się całkowitym sukcesem. Niektóre osoby do końca swojego życia pozostają w jakimś stopniu niepełnosprawne.

Dbaj o prawidłowe ciśnienie krwi

Wartość powyżej 130/80 mm Hg jest sygnałem ostrzegawczym – 140/90 mm Hg to już nadciśnienie. Warto sobie uzmysłowić, że wzrost ciśnienia skurczowego, czyli górnego o 20 mm Hg oraz rozkurczowego (dolnego) o 10 mm Hg oznacza jednocześnie podniesienie poziomu ryzyka wystąpienia udaru aż o 40%. W każdym razie nie da się ukryć istnienia bezpośredniego związku pomiędzy nadciśnieniem tętniczym a udarem mózgu i to zarówno krwotocznym, jak i niedokrwiennym.

Uważaj na cukier

W związku z tym, że cukrzyca powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych, to osoby dotknięte tą chorobą znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Chorzy na cukrzycę powinni utrzymywać poziom cukru w normie, natomiast osoby zdrowe prowadzić taki styl życia i żywienia, aby nie dopuścić do rozwoju tej niebezpiecznej choroby.

Zrzuć nadwagę

W zasadzie należałoby powiedzieć – jedz tak, aby nie mieć nadwagi. To znacznie łatwiejsze niż późniejsze szukanie cudownych diet. Na pewno nie wolno objadać się i warto zrezygnować z produktów wysokoprzetworzonych, fast foodów i słodyczy, a wtedy waga przestanie być problemem. Badania naukowe są jednoznaczne – panie, które w pasie mają więcej niż 81 cm oraz panowie, u których obwód pasa przekroczył 101 cm narażeni są na rozwój nadciśnienia. Wzrost ryzyka wynosi aż 60%, a jak już wcześniej wspomniano – nieleczone nadciśnienie najczęściej prowadzi do udaru mózgu.

Nie pal

Palenie nie tylko zwiększa krzepliwość krwi, ale także niszczy tkanki naczyń. Obkurczanie naczyń prowadzi zaś do nadciśnienia. Efektem palenia jest również notoryczne niedotlenienie mózgu, ponieważ cząsteczki tlenku węgla łączą się z cząsteczkami hemoglobiny. W kontekście tych faktów wyraźnie widać, że palenie papierosów zwiększa ryzyko udaru mózgu i to aż o 100%. Naprawdę nie warto igrać z losem, tym bardziej że życie po udarze do łatwych nie należy.

Ostrożnie z alkoholem

Osoby nadużywające napojów wyskokowych są wyjątkowo narażone na wystąpienie udaru krwotocznego. Jeden kieliszek wina czy lampka koniaku raczej nie zaszkodzą, ale większe ilości nie są wskazane. Należy jednak pamiętać, że w przypadku problemów z wątrobą lub nerkami nawet niewielka dawka alkoholu wpływa negatywnie na ogólny stan zdrowia.

Unikaj czerwonego mięsa i tłuszczów zwierzęcych

Metionina zawarta w mięsie przekształca się w organizmie człowieka w homocysteinę, która uszkadza śródbłonek naczyń. Z kolei tłuszcze zwierzęce zawierają niebezpieczne trójglicerydy, które przyczyniają się do powstawania zakrzepów oraz cholesterol zatykający naczynia krwionośne. Jeżeli trudno zrezygnować z mięsa, to lepiej wybierać chude mięso drobiowe i ryby. Te ostatnie są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe o działaniu przeciwmiażdżycowym i zmniejszającym krzepliwość krwi.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

Regularne ćwiczenia dają czasami więcej niż najlepsza dieta. Ruch reguluje poziom ciśnienia tętniczego, poprawia krążenie krwi oraz uelastycznia naczynia. Nie trzeba (nawet nie powinno się) katować zbyt forsowną aktywnością. Wystarczą codzienne szybkie spacery (nordic walking), jazda na rowerze, pływanie, joga czy relaksacyjny bieg.

Nie dopuszczaj do niedoborów witamin i minerałów

Udar mózgu bardzo często zdarza się, kiedy w organizmie brakuje witamin oraz różnego rodzaju mikro- i makroelementów. Najlepiej dostarczać je w pożywieniu – bogatym ich źródłem są warzywa, owoce, ziarna i orzechy. W razie dużych niedoborów, które mogą się pojawić np. przy osłabionej odporności, nieprawidłowej diecie lub po chorobie, należy rozważyć rozsądną suplementację.

Nie stresuj się

Łatwo powiedzieć, natomiast tempo współczesnego świata niestety działa bardzo stresogennie. Jednak warto przynajmniej się postarać, aby unikać wyniszczającego organizm stresu, który podnosi ciśnienie krwi albo nauczyć się odpowiednich technik relaksacyjnych pomocnych w redukcji napięcia psychicznego.

 

Pamiętajmy, że profilaktyka udaru mózgu w dużym stopniu ogranicza ryzyko wystąpienia zarówno udaru niedokrwiennego, jak i udaru krwotocznego